Maszyna do robienia rurek z kremem

Oficjalny serwis Koła Naukowego Slawistów w Łodzi

Temat: Dlaczego części do maszyn CNC są takie drogie ?

mam już ponad pół wieku, jestem już po stanowiskach i po „wyścigu szczurów”.

teraz będę się zastanawiał ile rolek papieru toaletowego zużył pracownik wykonujący jednostkowy wspornik wałka.


Wyszło fajnie, bo każdy myśli, że mu drogo, oszczędza na wszystkim, w sumie to robol mógłby sobie wycierać pogniecioną gazetą, jeszcze najlepiej tą, co w niej zawinął sobie wcześniej przywiezione z domu kanapki.

Problem w tym, że poniżej pewnych kosztów nie wolno schodzić, bo się robi dziadostwo. Czemu kilka zespawanych aluminiowych rurek kosztuje kilka tysięcy złotych? Przykład - a masz na stronie http://www.bikeman.pl/pro...products_id/310 Sama rama do roweru kosztuje tyle, co wagon rowerów z Chin.

Ano powiesz, że chińszczyzna jest produkowana masowo, byle jak, przez pracowników, którym wystarcza chińska pomięta gazeta. Przecież Giant Manufacturing Co. Ltd ma również fabryki na Tajwanie, w Holandii oraz Chinach. To jest jak najbardziej tajwańska firma! Powinno być tanie!

W Giancie te Ramy są produkowane pewnie z lepszych materiałów, ale to tylko aluminiowa rama, tu koszty materiałowe nie mogą odgrywać aż tak wielkiej roli. Problem jest taki, że ta rama została jednostkowo bardzo dokładnie w każdym etapie produkcji kontrolowana, sprawdzana, by zrobić produkt naprawdę wysokiej jakości. I za to dopieszczenie się właśnie płaci.

Pracuję w tej chwili w niemieckiej dużej firmie, produkującej obrabiarki. Te obrabiarki są tak drogie, że mnie aż się w głowie nie mieści, jak można takie sumy za cokolwiek płacić. A klientów firma ma na co najmniej kilka lat. Po prostu wolą zapłacić za niemiecką maszynę sto razy więcej niż za chińską, a czemu - ano nie wiem, czyżby była tyle warta? Przecież odlewy żeliwne, stal, kosztami materiałowymi nie da się wytłumaczyć różnicy cen.

Niemcy nie idą na kompromis. W kibelku musi być bielutki papier toaletowy (o dziwo - wyciera, a nie rozmazuje, jak niektóre papiery w Polsce, no i nie przesiąka ) ręczniki do rąk, pasta do mycia, krem zabezpieczający przed wpływami chłodziwa. Są pieniądze na narzędzia, na odpowiednie doposażenie maszyn, a wiesz dlaczego?

Bo jak pracownik to wszystko ma, to nie myśli o niczym, tylko stara się jak najlepiej (wcale nie za szybko) zrobić swoją robotę, tak, by w sumie ten produkt, który zrobi był wart tyle, ile klient będzie zmuszony za niego dać.

Ja wiem, jak się swoje pieniądze wydaje, to boli, ale zrozum, jak ktoś nie wystawi odpowiedniej ceny, będzie dziadował, to mu załoga, a choćby do takich firm, jak obecna moja, odejdzie. Czy ty swojej pracy to nie wyceniałeś tak, by pokryła wszystkie koszty i jeszcze był jakiś zysk?

Wybacz, ale denerwują mnie ludzie, którzy nie rozumieją, że coś się na świecie zmieniło. Chcieli powiedzmy 70 złotych, a ja się pytam, a co to jest 20 euro? Bo niestety polska ceny ma wyższe niż zachód (dotyczy wielu produktów, ale i również np. prądu). Stąd na te ceny i wycena zarobku musi być odpowiednia. A że czasem ktoś próbuje na pracowniku oszczędzać... No właśnie, dlatego jestem teraz tutaj, tu na mnie nie oszczędzają.
Źródło: cnc.info.pl/viewtopic.php?t=10482Copyright (c) 2009 Oficjalny serwis Koła Naukowego Slawistów w Łodzi | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.